Preveč sedenja, je za zaprtost najpogostejši vzrok

Nekje sem brala, da je zaprtost lahko kar težaven, še posebej pri tistih, ki se premalo gibajo in večino dneva presedijo. So pa za to lahko značilni znaki, kot so

  • redko odvajanje na blato;
  • trdo in suho blato,
  • napenjanje, občutek nepopolnega izpraznjenja,
  • napihnjenost in bolečine v trebuhu.

Sicer je pri zaprtosti po navadi glavni vzrok ta, da zaužijemo premalo vlaknin in premalo tekočine. Prav tako, kot tudi drugje, pa lahko igra veliko vlogo tudi stres, še posebej če se zadržuje potreba po odvajanju. Predvsem pa je dolgotrajno sedenje velikokrat posledica pomanjkanja gibanja, kar je pogost pojav pri ljudeh, ki delajo v pisarni. Zato je gibanje še toliko bolj pomembno, saj takrat ko mi mirujemo, miruje tudi naša prebava. Predvsem pa sedenje, stisne področje trebuha in medenice, kjer pa je ravno gibanje črevesja in se mu tako onemogoči pretok in reši zaprtost. Tudi če pogosto pijemo kavo, pomeni da bi se potemtakem mogli še bolje hidrirati.

Preveč sedenja, je za zaprtost najpogostejši vzrok

Na dan bi mogli spiti od liter in pol vode do nekje dva litra na dan. Zelo pomaga tudi, če zjutraj spijemo kozarec tople vode. Lahko vanjo dodamo limono ali pa tudi lanena semena. Seveda pa največjo vlogo tudi igra hitra, težka ali procesirana hrana. Zato bi bilo najbolje, da se na vsake pol ure ali eno uro malo sprehodimo po pisarni, naredimo kroženje z medenico in raztegom trupa. Sicer pa bi bilo najbolj idealno, če bi lahko naredili nekaj počepov in zasuke trupa. Probamo zaužiti čim več tekočine.

Najboljše je, da imamo kar steklenico vode v bližini vendar pazimo, da ne polijemo računalnika. Prav tako, pa pri izbiri hrane, da rešimo zaprtost, sežemo bolj po: 

  • zelenjavi,
  • polnozrnatih izdelkih,
  • pro biotičnim izdelkom kot je to jogurt ali kefir,
  • sadje,…

Prav tako stres v službi lahko zablokira črevesje. Ne glede na to ali gre za roke pred oddajo, raznorazni sestanki ali druge obremenitve.

Scroll To Top